Wystawa czasowa „Wieża Ratuszowa – powstanie, historia, odbudowa”

Wystawa czasowa "Wieża Ratuszowa - powstanie, historia, odbudowa".

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na nową wystawę czasową „Wieża Ratuszowa – powstanie, katastrofa, odbudowa”, którą będzie można zwiedzać od najbliższej soboty 19 lutego. Ekspozycja poświęcona jest 55 rocznicy katastrofy budowlanej do której doszło 5 stycznia 1967 roku, w wyniku której świdnicki Rynek na blisko 45 lat pozbawiony został swojego symbolu. Przygotowana wystawa ukazuje historię powstania wieży ratuszowej, jej późniejsze burzliwe losy, w tym katastrofę, następnie plany i koncepcje odbudowy, a w końcu samą odbudowę. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także ciekawe artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych poprzedzających prace budowlane, m.in.: denar Ludwika I Jagiellończyka z 1525 roku, cegłę z odciskiem łapy psa, fragmenty średniowiecznych naczyń glinianych, czy puszkę z aktem erekcyjnym pod odbudowę wieży, która została wmurowana w cokół wieży w maju 1994 roku, podczas Dni Świdnicy. Dopełnieniem ekspozycji są materiały prasowe, stare widokówki i grafiki oraz oryginalne cegiełki, z których dochód miał być przeznaczony na odbudowę wieży.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum do 24 kwietnia 2022 r.
Zapraszamy!