Wystawa czasowa Dzieje ZPC Śnieżka w Świebodzicach w latach 1938 – 2023

Wystawa czasowa „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach w latach 1938-2023”

Wystawa „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Śnieżka” w Świebodzicach w latach 1938-2023” to efekt wspólnego projektu ZPC „Śnieżka” i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Autorami wystawy są Magdalena Azikiewicz i dr Radosław Skowron. Historia znanej w całej Polsce „Śnieżki” ma swój początek w 1938 r., kiedy to powstała założona przez Franza Scholza i Ericha Lehmana Hochwaldschokoladenfabrik we Freiburgu. Fabryka po II wojnie światowej, wskutek postanowień poczdamskich w Świebodzicach, jako Państwowa Fabryka Czekolady wznowiła w pełni działalność 11 maja 1946 r. Po objęciu kierownictwa zakładu w 1948 r. przez dyr. Stanisława Filipeckiego fabryka przechodzi stopniowy ewolucyjny rozwój, który zaowocował zwielokrotnieniem produkcji wyrobów cukierniczych. Po połączeniu w 1967 r. Fabryki Czekolady „Śnieżka” z wrocławską Fabryką Pieczywa Cukierniczego „Sobótka” powstały Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego w Świebodzicach. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. „Śnieżka” stała się zakładem budżetowym, a po przejściowym upadku u schyłku lat 90. XX w., od 2005 r. jako ZPC Śnieżka S.A. kontynuuje swoją cukierniczą działalność.

Pomysłodawczyni wystawy Magdalena Azikiewicz przeprowadziła szereg kwerend w archiwum zakładowym „Śnieżki”, w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, wśród byłych i obecnych pracowników zakładu. Dzięki tym poszukiwaniom na wystawie można podziwiać dokumenty, etykiety wyrobów cukierniczych oraz zdjęcia produkcji autorstwa Władysława Orłowskiego z zasobów Muzeum Dawnego Kupiectwa, z Centralnej Agencji Fotograficznej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Aranżacja wystawy dr. Radosława Skowrona, dobór i układ ponad 120 eksponatów, także tych uczestniczących bezpośrednio w produkcji ma sprawić, by zwiedzający „poczuli się” jak w fabryce.

Wystawa będzie dostępna w godzinach otwarcia ekspozycji muzealnych od 12 maja do 2 lipca br.

Plakat wystawy czasowej Dzieje zakładów przemysłu cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach 1938 - 2023