Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów

W dniu 9 lipca 2010r. o godzinie 21.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (Rynek 37)  odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Świdnica w kulturze i  sztuce na tle dziejów”. Wystawa ta potrwa do dnia 12 września 2010r. Muzeum Dawnego Kupiectwa wpisało się niniejszą wystawą w ogólnoeuropejski  program zwiedzania ekspozycji  w godzinach nocnych w ramach Międzynarodowej Nocy Muzealnej. Nasza placówka po raz drugi zorganizowała tego typu wydarzenie, które staje się powoli tradycją spotykającą się z żywym zainteresowaniem odwiedzających nasze progi.
W programie Nocy Muzealnej otwarto wystawę „Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów”, która prezentuje najlepsze i najbardziej reprezentatywne z zachowanych dzieł świdnickich artystów, rzemieślników i ogólnie rozumianych twórców, żyjących w Świdnicy i pracujących dla chwały miasta.
Na wystawie poza rzeźbami gotyckimi i barokowymi oraz wyrobami świdnickiego rzemiosła, podziwiać można m.in. gotyckie epitafia Epitafium Andrzeja SteinbergaAndrzeja Steinberga i proboszcza Stanisława Bernwalda. Ponadto wyeksponowano ważne dokumenty informujące o przeszłości miasta pochodzące z XIII i XV wieku. Jednym z nich jest wystawiony 13 czerwca 1249 roku przywilej papieża Innocentego IV dla świdnickiego klasztoru Franciszkanów.  Na jego mocy papież udzielił 40- dniowego odpustu wszystkim tym, którzy wspomogą finansowo  budowę kościoła Najświętszej Marii Panny.  Inny dokument pochodzi z roku 1452 i dotyczy nadania Świdnicy herbu przez Władysława Pogrobowca.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Warszawie,  Muzeum Narodowego we Wrocławiu,  Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w  Świdnicy, parafii pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, parafii pw. św. Józefa w Świdnicy, Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym.
Podczas wernisażu otwarto dla zwiedzających również  „Galerię malarzy świdnickich” oraz stylowy salon z okresu XVIII-XIX w., a o godzinie 23.00 odbył się koncert zespołu Castle Dreams, wykonującego utwory autorskie, w których odnaleźć można tematy muzyki dawnej oraz klasycznej, okraszonej odrobiną celtyckiego folku, rocka i popu. Ponadto od godziny 19.00 do 22.30 można było  bezpłatnie zwiedzać stałe ekspozycje muzeum, zlokalizowanych na parterze ratusza.