Sakkara – badania polskich archeologów w Egipcie

W piątek 6 lipca 2012 roku Muzeum Dawnego Kupiectwa po raz czwarty wpisało się w ogólnoeuropejską ideę zwiedzania ekspozycji w godzinach nocnych w ramach „Nocy Muzealnych”. W jej trakcie otwarto wystawę „Sakkara – badania polskich archeologów w Egipcie”. Miało też miejsce spotkanie z doktorem Kamilem Omarem Kuraszkiewiczem, zastępcą kierownika polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, który wygłosił wykład zatytułowany „Zmarli przywróceni żywym. Sakkara w świetle polskich badań archeologicznych” oraz z mgr Agnieszką Kowalską, wieloletnią uczestniczką polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, która wystąpiła z wykładem „600 mumii w Sakkarze. Metody pracy archeologa”. Organizatorzy „Nocy Muzealnej” przewidzieli także inne atrakcje: występ artystyczny fakira Radamesa, poczęstunek „Impresje owocowe”, jak również bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji Muzeum. Tydzień później, 13 lipca Muzeum Dawnego Kupiectwa gościło profesora Karola Myśliwca, kierownika polsko-egipskiej misji archeologicznej, światowej sławy naukowca w zakresie badań dziejów i kultury starożytnego Egiptu, który wygłosił wykład „Sakkara, co dalej?” Sakkara stanowiła w starożytności część nekropolii memfickiej, będącej największym cmentarzem ówczesnego świata. Poza zapoznaniem się ze zdjęciami, aranżacjami i zabytkami związanymi z tym miejscem, osoby odwiedzające Muzeum miały okazję uzyskać wiele cennych informacji od naukowców bezpośrednio zaangażowanych w badanie tego bardzo ważnego dla Egipcjan miejsca. Wystawa „Sakkara – badania polskich archeologów w Egipcie” potrwa do 30 września 2012 roku. Komisarzem wystawy jest dr Dobiesław Karst.

Noc Muzealna 2012

Osoby zaangażowane w organizację wystawy. Od lewej: dr Kamil Kuraszkiewicz, mgr Agnieszka Kowalska i dr Dobiesław Karst - komisarz wystawy
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających
Wystawa trwała do 30 września 2012 r.
Występ tancerek przeniósł uczestników Nocy Muzealnej w klimat Bliskiego Wschodu
Fakir Radames wciągnął do pokazu publiczność
Wykład profesora Karola Myśliwca
Profesor Karol Myśliwiec w towarzystwie państwa Kwiatkowskich ze Stowarzyszenia ITON i komisarza wystawy