„Prześwity” – wystawa fotokompozycji Krystyny Andryszkiewicz

Krystyna  Andryszkiewicz urodziła się 1955 roku w Gdańsku. W 1983 roku uzyskała dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików, jest honorowym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W swojej artystycznej wypowiedzi,  zarówno w fotografii analogowej jak i cyfrowej wykorzystuje fotomontaż i collage. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1988 roku otrzymała za działalność fotograficzną nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, a w 1989 za twórczość artystyczną otrzymała Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1984 – 1990 prowadziła Gdańską Galerię Fotografii. Równolegle przez cały czas aktywności zawodowej wykonywała fotografie  na potrzeby reklamy, mody, wydawnictw, gazet ogólnopolskich, współpracowała z wieloma agencjami reklamowymi. Po latach artystycznego milczenia, w 2006 roku wróciła z powodzeniem (I nagroda na Cyberfoto 2006 i III nagroda Cyberfoto 2007) do fotomontażu. Przez kolejne dziesięć lat zajmuje się twórczością tworząc fotokompozycje, w których wykorzystuje nowe narzędzia, programy i techniki cyfrowe. Podsumowaniem pracy była wystawa pt. „Prześwity” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w dniach 11-28 października 2016. W 2017 roku za twórczość artystyczną otrzymała Nagrodę Złote Sowy Polonii przyznawaną w Wiedniu.

Prace artystki