Projekt „Historia opowiedziana na nowo”

„Historia opowiedziana na nowo” to tytuł polsko – czeskiego projektu, który w chwili obecnej jest realizowany przez Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w partnerstwie z miastem Police nad Metuji. Dzięki środkom pozyskanym w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis już wkrótce do muzealnych wnętrz zawitają nowoczesne technologie dzięki którym  zwiedzający będą mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać  istniejące ekspozycje oraz bliżej zapoznać się z historią świdnickiej astronom – Marii Kunic oraz jej dzieła Uranii propitii.  Wchodzących do apteki przywita  hologram aptekarza a w Sali Rajców na stole multimedialnym zwiedzający dowiedzą się wszystkiego o wyjątkowej kobiecie jaką była mieszkająca w XVII w. w Świdnicy Maria Kunic. Z kolei umiejscowiony w holu recepcyjnym na parterze muzeum infokiosk posłuży jako narzędzie informacyjne dzięki któremu zwiedzający będą mogli uzyskać wszystkie niezbędne informacje o muzeum i o pozostałych atrakcjach w mieście i okolicach a także co warto zobaczyć u naszego czeskiego partnera czyli w Policach nad Metuji. Wykorzystując urządzenia multimedialne chcemy przede wszystkim dotrzeć do młodszego grona zwiedzających, a dzięki animowanej postaci ożywić statyczne do tej pory ekspozycje.

Po zainstalowaniu urządzeń zapraszamy wszystkich świdniczan oraz przyjezdnych turystów do odkrycia na nowo naszej lokalnej historii.

Projekt „Historia opowiedziana na nowo” nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002956 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Fundusz Mikroprojektów – typ C.

Całkowita wartość projektu: 30 751 EUR

Dofinansowanie z EFRR: 26 138,35 EUR