Pomnik poświęcony królowi Prus Wilhelmowi w pobliżu Lutomi

Na bezimiennym obecnie wzgórzu o wysokości 455 m n.p.m. (do zakoPomnikńczenia drugiej wojny światowej nosiło ono nazwę Tartschenberg, bądź też Wilhelmshöhe), na południowy-wschód od Lutomi Górnej, stoi, częściowo zniszczony, pomnik o neogotyckiej formie wykonany z piaskowca. U podnóża wspomnianego wzgórza, po jego północno-zachodniej stronie płynie potok Miła.
Wymieniony pomnik został wystawiony w 1862 r. przez właściciela majątku ziemskiego w Lutomi Gottloba Langera oraz j
inskrypcjaego małżonkę na pamiątkę szczęśliwego ocalenia króla Prus Wilhelma (późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma I) podczas zamachu na jego życie. Doszło do niego 14 lipca 1861 r. Zamachowcem był student Oskar Becker, który postrzelił króla lekko w szyję. Za swój czyn Becker został skazany na 20 lat więzienia, jednak już w październiku 1866 r. król ułaskawił zamachowca. Warto dodać, że pomnik wystawiony na wzgórzu w pobliżu Lutomi kosztował około 15000 marek. W zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa znajduje się porcelanowy wazon z namalowanym opisywanym pomnikiem. Widoczne są na nim dwie nie zachowane obecnie płyty z inskrypcjami, które częściowo można odczytać.

Wiesław Rośkowicz