Hero image

40 lat – benefis Andrzeja Andrzejewskiego

 Artyście…


ndrzeja Andrzejewskiego znam od 1969 roku, od momentu kiedy przyjechałam do Świdnicy po studiach. Andrzej już tu był, pracował, tworzył w Świdnicy od 1963 roku. Spotykaliśmy się przy realizacji założeń przestrzennych, jakie powstawały z racji wystaw związanych z rozwojem miasta. Zawsze zadziwiała mnie Jego wielokierunkowość, zawsze był dobry i wtedy, gdy komponował wnętrze, jak również, gdy projektował „logo” lub mała formę miedziorytu lub detalu medalierskiego. Każdego twórcę charakteryzuje indywidualny sposób pracy odzwierciedlający jego wnętrze i pasję, którym podlega – Andrzeja cechuje delikatność, wrażliwość. Jego dzieła mają duszę, potrafi „coś” zamienić w dzieło sztuki, co powoduje, że ogląda się je z ogromną przyjemnością. Twórcę charakteryzuje uczciwość malarska, wielki szacunek do warsztatu, z ogromnym pietyzmem maluje obraz olejny, jak i akwarele czy wykonuje majstersztyk – ikonę. Andrzej jest zawsze rozpoznawalny! Tak w swojej pracy, jak i w postaci drobnego, eleganckiego Pana zamyślonego i wtopionego w obraz swojego miasta Świdnicy.

Urszula Pawłowska

ndrzej Andrzejewski w swojej twórczości plastycznej prezentuje szerokie spektrum zainteresowania od grafiki warsztatowej, użytkowej, różnego rodzaju projektów, okładek, winiet, znaków graficznych, ilustracji, znaków firmowych itp., poprzez różnego rodzaju formy malarstwa sztalugowego. Prace te utrzymane są w duchu dekoracyjnej stylizacji, stwarzają specyficzną atmosferę pogody i estetycznego wyrafinowania. Szczególnie obrazy olejne przykuwają wzrok wysmakowaną kolorystyką i oryginalnym przetworzeniem form. Są dowodem świetnego opanowania warsztatu, artystycznego wyrazu oraz kultury plastycznej. Głębia myśli, wyobraźni i duchowego przeżycia spełnia się w formach harmonijnych i wysublimowanych kolorystycznie.

Marian Ruszkiewicz

 obrazach Andrzeja Andrzejewskiego urzekła mnie przede wszystkim ich wyrafinowana gama kolorystyczna, a także kunszt Artysty, który z wielką swobodą wypowiada się w różnych technikach malarskich. Obrazy te cechuje perfekcja warsztatowa. Artysta operuje plamą, ale pojawia się również linia, stanowiąca środek wyrazu, podkreślający natężenie koloru. Z obrazów emanuje spokój i harmonia, wyraziste podziały kompozycji złagodzone są wysmakowaną, stonowaną kolorystyką. Dzięki temu, że Andrzej Andrzejewski wyrażał się jako Artysta w wielu różnych technikach , m. in. w plakacie, ilustracji, grafice, malarstwie sztalugowym czy w kompozycjach witrażowych, echa tych doświadczeń możemy odnaleźć w jego pracach.

Kamila Karst

  • Godziny otwarcia

    MAJ - WRZESIEŃ

    wtorek - piątek:

    10.00 - 17.00

    sobota - niedziela:

    11.00 - 17.00

    PAŹDZIERNIK - KWIECIEŃ

    wtorek - piątek:

    10.00 - 16.00

    sobota - niedziela:

    11.00 - 17.00

    Zalecamy rozpoczęcie zwiedzania minimum na pół godziny przed zamknięciem Muzeum

    Ceny biletów

    normalne

    10,-zł

    ulgowe i wycieczkowe

    6,-zł

    oprowadzanie wycieczek

    50,-zł

    lekcje muzealne

    50,-zł

    W piątek wstęp bezpłatny